Tytuł może działać na zmyłę, ponieważ budzi pewne skojarzenia. A ja chcę nazwać chrześcijaństwo bardziej literalnie z rozrysowaniem granicy oddzielającej ją od archetypu, który jest zjawiskiem nawet nie odzwierciedlającym tego, czym pierwotnie chrześcijaństwo było, oraz naświetlić, że schemat zachowania i postrzegania chrześcijaństwa dzisiaj, czyli religia nieświadomie powielana przez ludność – nie jest chrześcijaństwem w moim rozumieniu.
Cały cykl w pięciu częściach opieram tylko na Ewangelii wg Łukasza. Dlaczego tak? Chciałam w ten sposób pokazać, że nie trzeba znać całej Biblii, aby załapać czym jest wiara w chrześcijańskiego Boga oraz dowiedzieć się jak wygląda praktykowanie takiej wiary. Oczywiście nie znaczy to, że nie warto czytać całości, bo cała Biblia służy nam do nauki i poszerzania kontekstu związanego z wiarą, lecz jeśli jesteście na początku drogi, bądź jedynie pcha Was ciekawość, wystarczy naprawdę niewielki wkład czasu w zapoznanie się z wystarczająco esencjalnymi konkretami jakie znajdziemy w ewangelii.
W tym celu posłużyłam się być może obecnie najnowszym przekładem na Polski, który jest uwspółcześniony, a praca lingwistów i egzegetów zamieniła tekst w dynamiczną formę tłumaczenia, wyjaskrawiając sens każdej wypowiedzi jaką znajdujemy na łamach Pisma Św.
Podawane tu cytaty pochodzą z NPD czyli "Nowego Przekładu Dynamicznego". Biblia ta opatrzona jest przypisami i odnośnikami referencyjnymi do osobistego studium, a także komentarzami filologicznymi, historycznymi i teologicznymi, co daje niesamowicie jasne światło na konteksty wszystkich wydarzeń.
Zapraszam do lektury, zobaczcie jak oczywista może być Biblia.
Jeżeli zaś interesuje Was wątek przekładów Biblijnych oraz wiarygodności pism, piszcie w komentarzach, jeżeli chętnych będzie dostatecznie, opracuję osobny artykuł na ten temat.
I generalnie – cały cykl o chrześcijańskich mitach to pigułki, dlatego jeżeli coś Was szczególnie zaintryguje i zechcecie poczytać na któryś temat jeszcze więcej, również piszcie w komentarzach, zanotuję sobie i po całym cyklu skomponuję treściwszy artykuł na wybrane tematy.
 |
Zdjęcie pochodzi z: link |
CHRZEŚCIJAŃSTWO – CZYM NIE JEST, A MYŚLIMY, ŻE JEST?